Історична довідка Бердичівського району електричних мереж ПАТ «ЕК «Житомиробленерго» за 1944-1965 роки
Бердичівську центральну електростанцію почали будувати у 1933 році. В 1941 році у конторі ЦЕС була пожежа, в результаті якої згоріли особові документи працівників (зокрема, згадуються трудові книжки). В період окупації станція продовжувала свою роботу (інформація за даними з особової справи працівника).
Документи з особового складу присутні з 1944 року. Так, згідно першого наказу від 16 січня 1944 року на виконання наказу № 19 по тресту «Укркоменерго» від 15 січня 1944 року приступає до тимчасового виконання обов'язків директор Бердичівської центральної паротурбінної міської електростанції.
Структура станції на початок 1944 року мала наступний вигляд:
- Вугільне господарство;
- Котельний цех;
- Машинний цех;
- Насосна «Гнилоп'ять»;
- Електроцех;
- Лабораторія і хімчистка;
- Механічні майстерні;
- ПСО (служба охорони);
- Будівельна частина;
- Службовці контори та відділів;
- Енергопостачання і мережа.
З 1945 року з назви станції зникає слово «міської» і в наказах вже значиться «Бердичівська центральна паротурбінна електростанція». В наказах 1946 року починає зазначатись і вищестояща організація -Міністерство комунального господарства УРСР. Крім того, на організацію надходять для керівництва накази Київського районного управління Головенерго МКХ УРСР.
У кінці 1946 року (наказ № 176 від 06.12.1946) при відділі енергозбуту організовується госпрозрахункова монтажно-ремонтна бригада (бюро).
13 січня 1948 року у зв'язку з тим, що Київське районне управління Головенерго не затвердило Положення про ремонтно-монтажне бюро при відділі енергопостачання, а також у відповідності до вимоги Міськфінвідділу видають наказ про ліквідацію бюро.
В 1950 році назва змінюється на Бердичівську паротурбінну електростанцію.
У липні 1954 року, який можна вважати роком першого кроку в напрямку великої енергетики, а саме - одержання електроенергії від енергосистеми за допомогою ліній високої напруги 35 кВ, розпочалася експлуатація Бердичівської підстанції 6/35 кВ лінії 35 кВ "Бердичівська-Житомир", довжиною майже 40 км.
Структура підприємства у 1954 році вже мала дещо інший вигляд, а саме:
- Вугільне господарство;
- Котельний цех;
- Турбінний цех;
- Електроцех;
- Хімцех;
- Ремонтно-механічний цех;
- Автогараж;
- Паливно-транспортний цех;
- Службовці контори та відділів;
- Електромережа;
- Енергозбут;
- Лабораторія тепло вимірювальних приладів;
- Лабораторія електровимірювальних приладів;
- Штат робітників по послугам на сторону.
На початку 1955 року затверджується нова структура системи Головенерго Міністерства комунального господарства УРСР. Тоді ж ліквідовуються районні управління і Бердичівська електростанція входить до складу Житомирського енергокомбінату Київського Раднаргоспу, який був створений на базі Житомирської електростанції.
У тому ж році паливно-траспортний цех роз'єднується на паливний та транспортний цехи, у штатному розписі з'являється окремо рядок - чергові інженери, який фігурує там до кінця періоду, охопленого даною історичною довідкою.
З вересня 1957 року станція підпорядковується Управлінню енергетичного господарства «Київенерго» Київського Раднаргоспу.
Перед підприємством ставились задачі по виконанню держплану, виробітку електроенергії, тепла, здійсненню капітальному ремонту та освоєнню капіталовкладень по розширенню і реконструкції електростанції, зменшення втрат електроенергії у мережах, економії електроенергії тощо (за даними Колдоговору 1959 року).
В 1960 році ліквідовується Житомирський енергокомбінат і Бердичівська електростанція починає підпорядковуватись безпосередньо Енергетичному районному управлінню «Київенерго».
З 2 січня 1962 року створюються відділи Енергозбуту як окремі структури у містах Житомирі, Бердичеві, Коростені та Чернігові на базі існуючих енергозбутів при електростанціях (наказ Енергетичного районного управління «Київенерго» № 8 від 10.01.62). Так з'являється Бердичіський відділ енергозбуту «Київенерго», однією із задач якого стає регулювання графіку навантаження в електромережах.
В 1963 році підстанція Київських високовольтних електромереж "Бердичів" разом з іншими районними підстанціями переходить доЖитомирської електростанції, яка поступово перетворюється на підприємство електричних мереж.
В 1965 році на базі паротурбінної електростанції створюється Бердичівський район електричних мереж Житомирського енергоуправління сільського господарства.