НЕБЕЗПЕКА УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРОСТРУМОМ !
Незважаючи на попереджувально-роз’яснювальну роботу у навчальних закладах області, яку постійно проводить ПАТ „ЕК „Житомиробленерго”, під час літніх канікул в Україні збільшилась кількість прикрих випадків, пов’язаних з ураженням дітей електрострумом.
ШАНОВНІ БАТЬКИ !
Адміністрація ПАТ „ЕК „Житомиробленерго” звертається до Вас з проханням провести відповідну роз’яснювальну роботу із своїми дітьми та довести до їх відома інформацію про небезпеку необережного поводження з електрострумом. Зокрема, обмежте доступ дітей до трансформаторних підстанцій, ліній електропередач, роз’ясніть правила користування побутовими електроприладами.
Причинами трагедій також є ганебні випадки, коли діти (підлітки) займаються крадіжками кольорових металів у діючих електроустановках. Наслідок - ураження електрострумом, сильні та у більшості випадків несумісні з життям опіки та травми.
Непоодинокі випадки електротравмування, часто з вкрай сумними наслідками - намагання дітей сфотографуватися безпосередньо біля небезпечних об’єктів, що, на жаль, є досить популярним серед підлітків, при чому вони не можуть оцінити небезпеку і не враховують, що навіть наближення до ліній електропередачі на певну відстань може призвести до враження електрострумом.
Оскільки від лиха не застрахований ніхто, ми в черговий раз ПОПЕРЕДЖАЄМО ТА ЗАСТЕРІГАЄМО, що електрообладнання може становити реальну загрозу життю людей.
З метою запобігання біді вивчіть із своїми дітьми дану ПАМЯТКУ:
ПАМ’ЯТКА З ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ
Електричний струм – це смертельна небезпека!
Сьогодні життя неможливе без електричної енергії. У кожному помешканні є багато електричних приладів: лампочка, телевізор, холодильник, пральна машина, праска, електрочайник, електроплитка, мікрохвильова піч, комп’ютер, кондиціонер, вентилятор, електрокалорифер, насос для води, різноманітний електроінструмент та верстати. Але електричний струм є дуже небезпечним. Він не має ні запаху, ні кольору. Його наявність визначається тільки спеціальними приладами. Проходячи через тіло людини, струм може викликати опіки, непритомність, судоми, зупинку дихання та серця - тобто смерть.
У кожному населеному пункті, а також у лісі та у полі є електричні мережі - повітряні та кабельні лінії електропередачі та трансформаторні підстанції. Вони є вкрай небезпечними. Від враження електрострумом на них за 6 місяців 2013 року в Україні загинуло 22 людини у т.ч. 7 дітей:
- у „Хмельницькобленерго” у селі Грицики 10-річного хлопчика було смертельно травмовано електрострумом коли він разом з батьком ловив рибу на одному із сільських ставків. При закиданні вудки вона зачепилась за провід напругою 10 тисяч Вольт і при спробі від’єднати вудку хлопчик був смертельно уражений електричним струмом.
- у „Київобленерго” 6-річний хлопчик, йдучи дорогою, взявся за обірваний провід, що лежав на траві, та був смертельно уражений електрострумом.
- у „Вінницяобленерго” 12-річний хлопець виламав вентиляційну решітку та проник у приміщення трансформаторної підстанції де був смертельно уражений електрострумом.
- у „Сумиобленерго” 14-річний хлопець виліз на опору лінії електропередачі, був вражений електричним струмом та впав з висоти, внаслідок чого отримав смертельну травму.
- у Львівський області 8-річний хлопчик грався на даху гаража, торкнувся проводу повітряної лінії електропередачі по якій здійснювалось електропостачання гаража та був смертельно уражений електрострумом.
Бережись обірваних проводів!
На повітряних лініях електропередачі внаслідок впливу стихійних явищ або інших причин електричні проводи можуть провисати або обриватися. Щоб уникнути ураження струмом від обірваного проводу, потрібно спочатку запобігти наближенню людей до місця обриву (по можливості виставити охорону не ближче 8 метрів від обірваного дроту), а потім негайно сповістити про пошкодження диспетчера місцевого району електромереж.
Необхідно знати, що смертельно небезпечно не лише доторкатися, але й підходити ближче, ніж на 8 метрів до обірваного дроту повітряної лінії, який лежить на землі, або звисає з опори. Якщо ж людина знаходиться на відстані менше 8 метрів від місця дотику обірваного проводу до землі, то із зони розтікання стуму необхідно виходити дуже маленькими кроками, перемішуючи ступні ніг по землі і не відриваючи їх одна від одної.
Забороняється підніматись на опори ліній електропередач, гратися під ними, запускати там повітряних зміїв, розпалювати вогнища, закидати дроти та інші предмети на проводи ліній електропередач. Небезпека ураження електричним струмом може виникнути там, де поблизу електропроводів невміло встановлюють радіо чи телеантени.
Категорично забороняється відчиняти двері електроустановок, розподільчих щитів та трансформаторних підстанцій та проникати у їх приміщення. Металеві частини на трансформаторних підстанціях, а також опори ліній електропередачі можуть бути під напругою через пошкодження ізоляції.
Велику небезпеку становлять дерева, гілля яких розрослося і торкається електропроводів. Перебувати поблизу цих дерев, а тим паче спилювати самотужки гілки, які торкаються проводів, або збирати з них урожай вкрай небезпечно.
Забороняється використовувати електропроводи як мотузки для сушіння одягу, білизни.
Не можна споруджувати будівлі, складати дрова, солому та інші матеріали під проводами ліній електропередачі.
Електробезпека у побуті:
1. Електричні пристрої дозволяється чистити від забруднення і пилу або переносити тільки після їх відключення від електромережі.
2. Не можна витягати вилку з розетки тягнучі її за шнур.
3. Не торкайтеся до електропроводів, ізоляція яких ушкоджена.
4. Не вмикайте одночасно декілька потужних електроприладів.
5. Не користуйтеся електроприладами напругою 220 Вольт у ванній кімнаті, у підвалі або на вулиці.
6. Використовуйте тільки справні запобіжники заводського виготовлення.
7. Не допускайте попадання вологи всередину електричних пристроїв.
8. Не використовуйте нестандартні або виготовлені власноруч електричні пристрої.
9. Не залишайте без нагляду ввімкнені в електромережу електричні пристрої.
10. В аварійних випадках негайно відключіть електричний пристрій від електромережі.
З метою попередження електротравматизму ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- обгортати електролампи та світильники папером, тканиною або іншими горючими матеріалами, експлуатувати світильники зі знятими плафонами (розсіювачами).
- закривати чи засмічувати вентиляційні отвори в корпусі електричного пристрою.
- розташовувати поруч з включеними електроприладами легкозаймисті предмети та речовини.
- вилазити на дахи будівель, на дерева, на драбини якщо при цьому можливе наближення до проводів повітряних ліній електропередач на відстань менше 1 метра.
- самостійно підніматися на опори ліній електропередачі, відкривати двері трансформаторних підстанцій, включати у них рубильники або автоматичні вимикачі та проводити будь-які ремонтні роботи у діючих електроустановках. Всі необхідні роботи виконає бригада фахівців з району електромереж за Вашим повідомленням.
Застережні знаки і плакати
На всіх енергетичних об’єктах є застережні знаки і плакати, які обов’язково встановлюються на огородженнях, на дверях приміщень електроустановок, та в місцях підвищеної небезпеки щодо ураження електричним струмом. Запам’ятайте ці знаки! Вони попереджають Вас про небезпеку!

|