СПОЖИВАЧАМ
АКЦІОНЕРАМ
ТОВАРИСТВО© 2004-2019 Житомиробленерго   
 

Як здійснити розділ обліку (особових рахунків) на об’єкті побутового споживача (населення) між сім'ями, що проживають у квартирі (на об'єкті споживача)


          Пунктом 5 Правил користування електричною енергією для населення визначено, що у разі розташування об'єктів споживача за різними адресами споживач повинен укласти окремий договір щодо кожного об'єкту. У багатоквартирному будинку енергопостачальник укладає договори з кожним наймачем (власником) квартири.
          Таким чином, передумовою розділу обліку (особових рахунків) на об'єкті побутового споживача є юридичне розділення об'єкта за ознакою власності або користування між співвласниками (користувачами).
          Крім того, з технічної точки зору можливість укладення власниками об'єктів окремих договорів про користування електричною енергією та відкриття окремих особових рахунків для оплати спожитої електричної енергії в межах одного об'єкту, полягає у створенні технічної можливості розділу обліку електричної енергії на окремих електроустановках споживачів.
          Згідно із статтею 100 Житлового кодексу Української РСР (далі ЖКУ), переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.
          Крім того, згідно зі статтею 152 ЖКУ, переобладнання і перепланування жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, провадяться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.
          Відповідно до пункту 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005, та пункту 4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.92 № 572, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів відповідно до законодавства.
          Згідно із частиною дев'ятою статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що зареєстрована декларація про готовність об’єкта до експлуатації є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об’єкт необхідних для його функціонування ресурсів, зокрема, електроенергії.
          Крім того, згідно із абзацом третім пункту 9 Правил користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357 (із змінами) (далі - Правила), за наявності декількох наймачів (власників) квартири прилад обліку встановлюється для кожного з них.
          Прилади обліку електричної енергії мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг із встановлення оплачена у разі розділу обліку електричної енергії - організаціями, які здійснюють розділ обліку, у даному випадку власниками (співвласниками) об'єкта, який розділяється (положення пункту 8 Правил).
          Крім цього, місця загального користування мають бути обладнані окремою електропроводкою з підключенням електроприладів освітлення, електроплит тощо кожного із співвласників (користувачів) будинку під власний облік.
          Положеннями пункту 2 Правил визначено, що технічні умови — це документ, що видається споживачу енергопостачальником і містить перелік технічних вимог, які необхідно виконати для приєднання електроустановок нового споживача до електромережі, реконструкції діючих електроустановок споживача або зміни категорії надійності електропостачання споживача.
          Враховуючи вищенаведене, у разі надання власниками (співвласниками об'єкта) зареєстрованої декларації про готовність переобладнаного об'єкта до експлуатації, енергопостачальник має укласти договір про користування електричною енергією та відкрити особовий рахунок для обліку електричної енергії.