СПОЖИВАЧАМ
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ АКЦІОНЕРІВ ТА СТЕЙКХОЛДЕРІВ
ТОВАРИСТВО

































© 2004-2023 Житомиробленерго





   
 

Впровадження комплексу технічних засобів автоматизованої системи контролю обліку електроенергії (АСКОЕ) побутових споживачів у “Житомиробленерго”

Ренькас Т.Н., заступник комерційного директора з технічних питань
“Житомиробленерго”.

 

     Енергопостачальна компанія “Житомиробленерго” приділяє значні зусилля зменшенню втрат електроенергії при її транспортуванні та постачанні споживачам електроенергії, в тому числі понаднормативних. У результаті проведеної роботи по зниженню понаднормативних втрат загальні втрати зменшились з 24,91% у 2000 р. до 16,6% у 2009 р.

     Основна складова понаднормативних втрат – це недосконалий облік спожитої електроенергії та її позаоблікове споживання. В компанії запланована заміна понад 120 тис. фізично і морально застарілих індукційних електролічильників, з класом точності 2,5, на електронні з підвищеним класом точності, підвищеною чуттєвістю та захищенністю від втручання в їх роботу споживачами. Станом на 01.01.2010 р. таких замін виконано понад 220 тис. шт.


     Одним із напрямків заміни електролічильників є впровадження комплексу технічних засобів автоматизованого збору інформації, управління і контроля споживання електроенергії споживачами типу NU-01TD IMS-U. До складу комплексу входять:

  • однофазні та трифазні електролічильники типу NP5 прямого і трансформаторного включення із внутрішніми модемами для передачі інформації та внутрішніми реле дистанційного управління (включення/відключення);
  • концентратор (маршрутизатор) для підтримання обміну даними із лічильниками по електромереж 0,4 кВ та їх передачі по сотовому зв'язку, телефонній лінії чи лінії електропередач до Центру (РЕМ);
  • комунікаційний сервер, де встановлене програмне забезпечення, база даних для накопичення і збереження, формування звітних даних та їх експорту до біллінгової системи, управління і контроля споживання електроенергії споживачами.

     На протязі 2003 – 2009 рр. компанією впроваджено технічні засоби обліку електроенергії комплексу у 20 тис. споживачів, що живляться по кабельних лініях 0,4 кВ, довжина яких не перевищує 500 м від ТП-10/0,4 кВ та у 270 споживачів у сільській місцевості, які живляться по повітряній лінії 0,4 кВ загальною довжиною біля 1 км. Частина із встановлених електролічильників (500 шт.) “стовпові”, тобто встановлені на опорах ЛЕП у місці відгалуження вводів на будинки. Для забезпечення доступу до облікової інформації кожний споживач, якому встановлений “стовповий” електролічильник, має переносний дисплей до нього. На 01.01.2010 р. загальна кількість встановлених приладів обліку електроенергії комплексу становить понад 20 тис. шт.

     Комплекс технічних засобів АСКОЕ як у міській, так і у сільській місцевостях дозволяє виконувати наступні функції:

  • управління електроспоживанням – дистанційне, з РЕМ, відключення при неоплаті за спожиту електроенергію, обмеження споживання в залежності від величини оплаченої спожитої електроенергії, дистанційне включення після оплати заборгованості, автоматичне вимкнення при підвищенні напруги та струму.
  • контроль балансу електроенергії на дільниці мережі – автоматизовано підраховується різниця показань балансного електролічильника на будинок, під'їзд, ЛЕП - 0,4 кВ та споживачів. Різниця показів, яка перевищує допустимі значення, вказує на наявність технічних або понаднормативних втрат електроенергії.
  • продаж електроенергії споживачу по передоплаті або в кредит – споживач оплачує певну кількість електроенергії. Система повідомляє про це лічильник. Електролічильник підтримує сальдо споживача і при отриманні повідомлення про наступну проплату, це сальдо збільшується на відповідну кількість імпульсів. В іншому випадку електропостачання припиняється. Режим роботи в кредит здійснює автоматичний облік спожитої електроенергії і періодично, 1 раз на добу, повідомляється в РЕМ. За результатами місячного підрахунку система виставляє споживачу рахунок. При неоплаті по рахунку здійснюється автоматичне відключення.
  • можливість багатотарифного обліку електроенергії – система використовує 8 тарифних зон. Під час роботи, на дисплеї лічильника здійснюється відображення споживання електроенергії по зонах доби.
  • функції аварійного нагляду – кожний лічильник формує два типи аварійних повідомлень: порушення роботи лічильника та порушення у споживанні. Перше повідомлення формується при внутрішньому пошкодженні лічильника. При отриманні такого сигналу виконується заміна електролічильника. Друге повідомлення формується при появі різниці струмів у “нульовому” і “фазному” проводах. Така ситуація можлива при позаобліковому споживанні, при невірному підключенні електролічильника, крадіжках електроенергії. Причина з'ясовується на місці. Аварійне повідомлення передається в РЕМ на робоче місце оператора.
  • можливість дистанційного налагодження лічильників під час експлуатації та їх синхронізація через кожні 10 хвилин.
  • можливість попередження споживача про закінчення терміну оплати.

     Впровадження комплексу технічних засобів АСКОЕ у вказаних побутових споживачів при порівнянні місячного споживання одного споживача до впровадження експерименту і після становить:
     Wрізн. = W2 - W1 ,
     де Wрізн. - різниця по середньомісячному споживанню електроенергії до впровадження і після;
     W1 - середньомісячне споживання на одного споживача до впровадження;
     W2 - середньомісячне споживання на одного споживача після впровадження.
     При цьому різниця становить:
     Wрізн. =122 - 96 = 26 кВт.год.,
     Для загальної кількості споживачів середьомісячне споживання збільшилось на:
     W = 26 кВт.год х 20 000 споживачів = 520 тис. кВт.год

     Економічний ефект від впровадження комплексу становить:
     Евпр. = 520 тис.кВт.год х 12 міс. = 6 240 тис.кВт.год./рік
    
     Додатковий прибуток компанії при тарифі 0,24 грн / кВт.год. становить:
     Пр. = 6 240 тис.кВт.год. х 0,24 грн. = 1 497,6 тис.грн.
    
     Термін окупності заходу при затратах 1 497,6 тис.грн. становить:
     Токупн. = 6 950 тис.грн. : 1 497,6 тис.грн. = 4,6 роки.

     Використання комплексу технічних заходів АСКОЕ побутових споживачів NU-01TD IMS-U крім автоматизацованого контролю обліку спожитої електроенергії надає можливість зменшення кількості контролерів, контролює дисципліну розрахунків за спожиту електроенергію, оперативно локалізує понаднормативні втрати електроенергії, виключає можливість впливу негативних факторів на процес обліку електроенергії, приводить до загального зменшення втрат електроенергії та зростання доходу компанії.