СПОЖИВАЧАМ
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ АКЦІОНЕРІВ ТА СТЕЙКХОЛДЕРІВ
ТОВАРИСТВО

































© 2004-2023 Житомиробленерго





   
 

Новації в енергетиці – на користь людям


Левицький Ю.А., заступник технічного директора з розподільних мереж
“Житомиробленерго”.

З року в рік відбувається процес старіння основного обладнання розподільчих мереж 0,4 – 10 кВ. Разом з тим , кількість споживаної електричної енергії має тенденцію до збільшення. Будуються житлові та офісні будівлі , торгівельні центри, об”єкти малого та середнього бізнесу, проводиться реконструкція існуючих приміщень. Існуючі трансформаторні підстанції (ТП ), як правило, не в змозі нести це додаткове навантаження та вичерпали свій нормативний термін експлуатації. Все це приводить до необхідності :

1. Будівництва нових трансформаторних підстанцій, яке потребує відведення земельної ділянки, коштує дорого , розтягнуто в часі , має високу трудомісткість.

2. Реконструкції ТП в існуючих габаритах з можливістю збільшення потужності та кількості відходящих фідерів у 2 – 4 рази.

Особливої уваги потребують енергетичні об`екти соціальної сфери. Тому щойно "Житомиробленерго" провело реконструкцію ТП -220, що знаходиться на території Житомирської міської лікарні №1.

Вказана ТП була побудована та введена в експлуатацію у грудні 1962 року. Цікаво , що 26 лютого 1964 року з дозволу заступника Міністра енергетики та електрифікації УРСР Толкача К. І. ТП -220 була прийнята на баланс Житомирських електричних мереж. На підстанції був встановлений силовий трансформатор 6 / 0,4 кВ потужністю 320 кВА . У листопаді 1968 року ТП була переведена на напругу 10 кВ з встановленням комірок КСО 366 на стороні 10 кВ та ПЩО -3 ( кустарного виробництва на стороні 0,4 кВ , які були в подальшому замінені на ЩО -70). Було встановлено другий трансформатор.

З початку свого існування підстанція була призначена для електропостачання споживачів соціальної сфери м. Житомира , а саме: міської лікарні № 1 , психіатричної лікарні , двох дитячих садків та поштового відділення. Сьогодні від ТП -220 заживлені такі потужні відповідальні споживачі як:
- Центральна міська лікарня № 1 м. Житомира, до складу якої входить пологовий будинок , шість відділень, розташованих в окремих будівлях, та об”єкти сфери обслуговування лікарні.
- обласний наркологічний диспансер.


Рис.1 : Зовнішній вигляд РУ-0,4 кВ до реконструкції

За останні роки в лікарні з'явилася велика кількість сучасного, енгергомісткого , вимогливого до якості електроенергії обладнання. Це томограф для діагностування захворювань , кювези для новонароджених , апаратура для штучного дихання , лазерний опромінювач , автоклави та інше.


Рис.2 : Ввод 0,4 кВ від силового трансформатора №1

Враховуючи все вищевказане і те , що більшість обладнання підстанції відпрацювало свій нормативний термін експлуатації , було прийнято рішення про реконструкцію підстанції та збільшення її потужності .


Рис.3 : Нове РУ-0,4 кВ на елементній базі KABELDON IP-system ( висота – 1500мм , довжина – 3000 мм )

„ Житомиробленерго ” разом з ТОВ „ Вірма – електро ” та АВВ LTD , використовуючи передовий досвід заводу виробника „ АВВ KABELDON ” та шведських розподільчих мереж , з успіхом засвоїли та виконали „ під ключ ” комплекс робіт з проектування , монтажу обладнання та реконструкції ТП -220 . Під час реконструкції ТП -220 персоналом В „ Житомиробленерго ” та ТОВ „ Житомиренергобуд ” були проведені роботи з ремонту будівельної частини ТП ( ремонт крівлі та стін , улаштування відмостки , заміна дверей на металеві , ремонт освітлення ТП тощо ) . Крім того персоналом Житомирського РЕМ був проведений капітальний ремонт всього обладнання ТП та заміна силових трансформаторів на більшу потужність ( 400 та 630 кВА ), встановлено сучасні прилади обліку електричної енергії.

Саме комплексний підхід до вирішення цієї проблеми є запорукою успіху справи покращення електропостачання наших споживачів .
А зараз пропонуємо читачам більш детально ознайомитися з конструктивними , технологічними та іншими перевагами РУ -0,4 кВ в даній ТП .
1. Використовується ізольована система шин KABELDON IP –system:
Ступінь захисту шини IP2X : захищена від випадкового дотику , передбачено монтаж як настінний без шафи , так і у шафі , стійка до будь-якого агресивного середовища , має мінімальне випромінювання ЕМП .
2. Ізольована шина змонтована на профіль , який закріплений до стіни після попередньої її вирівнювання та обробки.
3. Від силових трансформаторів Т1 та Т2 вводи виконано кабелем , по три кабеля паралельно на фазу , які приєднані за допомогою з”єднувачів AD 300 .


Рис.4 : Шафа керування автоматичними вимикачами 0,4кВ та прилади комерційного обліку електроенергії.

З”єднувач AD 300 має ступінь захисту IP2X .
Висока проводимість та мінімум втрат дають можливість приєднати до шини як алюмінієвий ,так і мідний одножильний або багатожильний кабель , перетином до 300 мм2 без використання наконечників. Згідно інструкції заводу-виробника таке з”єднання не потребує дожиму впродовж 30 років.
4. В проекті використовуються ввідні та секційні автоматичні вимикачі з мотоприводами виробництва компанії „ АВВ LTD ”, на базі яких реалізовано АВР – 0,4кВ.
5. Після ввідного автоматичного вимикача передбачено встановлення блоку комерційного обліку електричної енергії шляхом використання заднього приєднання кабелю до розподільчої секції шин .
6. Розподільча секція шин складається з 20-ти роз'єднувачів навантаження з запобіжниками SLD з Ін =250 ти 400А
Особливістю KABELDON IP –system є можливість багаторазового проведення монтажу та демонтажу комутаційних апаратів під напругою, не потрібно свердлити жодного отвору , комутаційна апаратура може бути розташована у будь-якому порядку , усі її частини мають високий ступінь захисту та безпечні у використанні . Крім того , досить легко додати новий комутаційний апарат до існуючої розподільчої системи . Всі апарати монтуються та з”єднуються з шиною однією дією за допомогою одного інструменту. Передбачено монтаж даної системи як у шафах , так і на стіну з можливістю встановлення пофідерного комерційного обліку електричної енергії.

Висновки :

В умовах високого рівня зношеності електрообладнання розподільчих мереж низької напруги , середня тривалість якої в більшості випадків значно перевищує нормативні терміни експлуатації , враховуючи значну важливість та відповідальність перед споживачами , як в нашому випадку , питання підвищення надійності електричних мереж , енергозбереження та безпеки повинно приділятися більш уваги.

В сучасних реаліях KABELDON IP –system є оптимальною системою при виконанні повної або часткової реконструкції розподільчих мереж низької напруги. Вона адаптована та стандартизована для заміни різного типу застарілих ЩО . Це конструктор , який дозволяє змонтувати будь-яке нестандартне технічне рішення , виходячи з існуючих вимог , відповідно до сучасних стандартів.

Враховуючи досвід експлуатації даної системи , "Житомиробленерго ” має наміри вже в найближчий час реалізувати подібний проект на ТП-468 у м. Житомирі для покращання електропостачання Житомирського обласного центру охорони здоров”я матері і дитини та міської лікарні №2 .

 

Заступник технічного директора з розподільних мереж
„Житомиробленерго” Левицький Ю.А.