СПОЖИВАЧАМ
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ АКЦІОНЕРІВ ТА СТЕЙКХОЛДЕРІВ
ТОВАРИСТВО

































© 2004-2023 Житомиробленерго





   
 

ВПРОВАДЖЕННЯ АВТОМАТИЗОВАНОЇ СИСТЕМИ КОМЕРЦІЙНОГО ОБЛІКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ (АСКОЕ)

У “ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО”

Ренькас Т.Н., головний інженер з енергонагляду
“Житомиробленерго”.

 

    Система корпоративного управління виробничими процесами “Житомиробенерго” включає побудову єдиної автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), в т.ч.:

    •  Організацію АСКОЕ надходження електроенергії в мережі компанії на межах балансової належності з іншими членами Оптово-го ринку електроенергії.

    •  Організацію автоматизованого обліку розподілення електроенергії між РЕМ (районами електромереж).

    •  Організацію АСКОЕ юридичних і побутових споживачів.

    Виконуючи вимоги Енергоринку та виходячи з власних підрахунків, які доводять економічну вигоду при здійсненні підрахунків погодинного надходження електроенергії від ОРЕ не по оперативному інформаційному комплексу (ОІК), а по АСКОЕ, компанія в кінці 2003 р. розпочала впровадження АСКОЕ надходження електроенергії в мережі на межах балансової належності з іншими членами Оптового ринку електроенергії. Одночасно також були здійснені пілотні впровадження по організації автоматизованого обліку Звягельського РЕМ по каналах телемеханіки, впровадження системи обліку типу ІНЕТ, СІНЕТ, Альфа-Центр у юридичних споживачів та комплексу технічних засобів збору інформації з побутових споживачів типу NU -01 TD IMS - U .

    Згідно інвестиційної програми для створення АСКОЕ надходження електроенергії в мережі компанії передбачено виділення коштів у розмірі 2,5 млн.грн. На 01.01.2006 р. закінчена робота по проектуванню, поставлене обладнання верхнього та нижнього рівня, його монтаж, налагодження, інстальоване програмне забезпечення, виконана метрологічна повірка та АСКОЕ передане в промислову експлуатацію. Генеральним підрядником розроблення та впровадження АСКОЕ “Житомиробленерго” виступає підприємство ТОВ “Хартеп”.

    АСКОЕ “Житомиробленерго” включає:

    •  Переток із Центральної енергосистеми (ЦЕС) ;

    •  Переток із Південно-Західної енергосистеми (ПЗЕС) ;

    •  Переток з Київобленерго ;

    •  Переток з Вінницяобленерго ;

    •  Переток з Хмельницкобленерго ;

    •  Переток з Рівнеенерго.

мал.1 Структурна схема АСКОЕ “Житомиробленерго”.

    В АСКОЕ входить 29 підстанцій, 1 51 точка обліку електроенергії. Розташування місць встановлення приладів обліку надано на мал.1.

    Всі прилади обліку, що встановлені на розрахункових точках відповідають вимогам Енергоринку. Типи встановлених електро-лічильників – Альфа, Євро-Альфа, Актарис. З загальної кількості підстанцій за власні кошти компанія здійснює впровадження лише на 19, тобто 70 точках обліку. З решти інформація отримується по існуючих АСКОЕ ЦЕС, ПЗЕС, ПЗЗ.

    Крім автоматизованого збору, програма АСКОЕ передбачає здійснення ручного збору інформації та введення даних у систему із точок обліку електроенергії, включення яких у АСКОЕ економічно недоцільно. Це перетоки з ПЗЗ, що використовуються як резервне живлення по ПЛ-10 кВ, незначні споживання по ПЛ-0,4 кВ.

    Схема АСКОЕ забезпечує виконання наступних основних функцій:

    •  Збирання та передача інформації з приладів обліку, що встановлені на об ' єктах нижнього рівня;

    •  Формування графіків споживання електричної енергії та потужності;

    •  Автоматична адресна передача та прийом даних, формування і передача макетів в ЦЕС, членам ОРЕ, ДП “Енергоринок”;

    •  Розрахунок балансів електроенергії і потужності;

    •  Ведення і зберігання у архіві даних первинних приладів обліку, захист від несанкціонованого доступу;

    •  Підтримання єдиного системного часу, отримання величин, що вимірюються з позначкою часу, ведення календаря;

    •  Формування звітних форм і документів;

    •  Проведення комерційних розрахунків з ДП “Енергоринок”, споживачами і незалежними постачальниками;

    •  Ідентифікація і збереження даних про випадки нештатних ситуацій з фіксацією дати, часу, ідентифікацією оператора;

    •  Корегування і ручне введення даних по об ' єктах периметру області, де автоматизація відсутня, та у випадках тимчасового порушення окремих обліків з використанням парольного захисту;

    •  Самодіагностика та дистанційна перевірка працездатності засобів обліку і каналів зв ' язку.

    Структурна схема АСКОЕ надходження електроенергії в мережі компанії (верхній рівень та 29 основних об'єктів нижнього рівня) є інтегрованою автоматизованою системою обліку, яка включає в себе наступні підсистеми (мал.1):

    •  Підсистема нижнього рівня збирає та передає інформацію з рівня підстанцій на верхній рівень АСКОЕ; містить у собі лічильники електроенергії, комунікаційні модулі, термінали, модеми;

    •  Підсистема верхнього рівня формує первинну базу даних, обробляє їх та створює вихідні форми і звіти. Містить інформаційні засоби та засоби управління у складі сервера збору даних, сервера бази даних, GSM - терміналів і модулів, АРМ адміністратора, АРМи користувачів.

    Первинною інформацією для АСКОЕ є інформація, отримана з лічильників, які здійснюють автоматичне вимірювання параметрів електроенергії. Інформація з лічильників зчитується за допомогою комунікаційного модуля кожні 30 секунд, обробляється і зберігається. Один раз на добу по каналах зв'язку дані автоматично передаються на центральний сервер, де здійснюється їх обробка та подальше збереження протягом 3-х років. Відображення інформації здійснюється моніторами АРМів користувачів та адміністратора. Монітори користувачів відображають:

    1. Облік електроенергії.

    2. Облік навантаження.

    3. Баланси ліній електропередач та підстанцій.

    4. Технічний облік.

    5. Облік електроенергії по незалежних постачальниках.

    6. Адміністрування.

    7. Звіти.

    8. Макети.

    Інформація з нижнього рівня на верхній надходить також від АСКОЕ ПЗЗ, ПЗЕС, ЦЕС. Для забезпечення зв'язку з об'єктами автоматизації в якості основного каналу зв'язку використовується корпоративний зв'язок “Житомиробленерго” Radio Ethernet , а в якості резервного – GSM канал.

    Для забезпечення інформаційного обміну між АСКОЕ інших автоматизованих систем ОРЕ використовується проводовий зв ' язок, канали СПД “Енергія” та Інтернет.

    Введення АСКОЕ “Житомиробленерго” в промислову експлуатацію відбулося 8 грудня 2005 р. Проведення промислової експлуатації дає можливість здійснювати: аналіз і контроль надходження електроенергії по периметру області; контроль і лімітування споживачів по потужності і енергії; складання балансів і розподілення електроенергії в мережах компанії; контроль роботи приладів обліку та виконувати інші задачі.

    Одним із результатів впровадження АСКОЕ планується зменшити вартість покупної електроенергії для “Житомиробленерго” шляхом більш точного добового погодинного розподілення навантаження Житомирської області, що базується на даних ОІК. Формування макетів 30817 із врахуванням даних АСКОЕ дозволить отримати мінімальні відхилення між звітними даними по макету та обсягом фактичного сальдо - перетоку надходження електроенергії в Житомирську область. Також, при цьому зменшується можливість перевищення областю доведених лімітів.

В майбутньому, після впровадження АСКОЕ ОРЕ,
“Житомиробленерго” буде здійснювати розрахунки з
ДП “Енергоринок” по створеній АСКОЕ.